Příprava půdy

Sazenice ovocných rostlin rostou ve školce 3 roky na jednom místě a vytvoří mohutný kořenový systém, který proniká hluboko do půdy. Proto potřebují, aby půda byla dobře a hluboko zorána před výsevem a výsadbou. Hluboko zpracovaná půda dobře přijímá a zadržuje vláhu, snadno se dá vyčistit od plevele a přispívá k lepšímu vývoji semenáčů a sazenic.
Relativní hloubka orby přitom závisí na jakosti a obdělavatelnosti půdy. Černozemě bývají obvykle orány do hloubky 35 – 40 cm; avšak podzolové do hloubky kultivované ornice s dodatečným kypřením podbrázdí na 12 – 15 cm. na hlubokou orbu se ve školkách používá plantážních traktorových pluhů. V oblastech podzolových půd se používá i obyčejných pluhů s prohlubníky.
Půda se ve školce oře na podzim, do hrubé brázdy. Při takovéto orbě se v půdě nashromáždí více vláhy a zlepšuje se její struktura. Mimo to se během zimy mrazem ničí kořeny mnohých plevelů a četní škůdci, kteří byli pluhem vyneseni na povrch. Brzy na jaře, jakmile půda na povrchu jen poněkud oschne, se vláčí, aby se zabránilo neužitečnému vypařování vláhy z půdy.
V oblastech s dostatečnou vláhou, zvláště je-li půda těžká, se hrubá brázda na jaře (před výsevem nebo výsadbou) přeoře do hloubky 18 až 20 cm a ihned vláčí. V oblastech s nedostatečnou vláhou a půdami s dobrou strukturou půdu místo přeorání kultivátorujeme nářadím, na příklad radličkovými kultivátory nebo diskovými branami. Před podzimními pracemi k výsevu semen a školkování podnoží se půda zoraná na jaře během léta ponechává v černém úhoru, nebo se na ní pěstují plodiny podle osevního postupu. V tomto případě se pozemek určený k výsevu semen nebo ke školkování podnoží zoře na podzim ještě jednou, hned po sklizni rané plodiny, nikdy však ne později než 30 dnů před výsevem a výsadbou.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *