Černý bez – strom měsíce prosince
|Prosinec je posledním měsícem roku. Právě tento měsíc podle keltského horoskopu patří černému bezu. Tomuto keři patří období, které začíná 25. listopadu a končí 22. prosince. Černý bez neboli Sambucus nigra je listnáč, který je velmi zdravý. Využít z něj můžeme téměř jakoukoliv část. Ať už jsou to plody, listy nebo větve. Tento keř byl dříve častým na zahradách i v parcích. Po letech ústupu se až nyní pomalu začíná vracet a to nejen v plané podobě, ale i ve formě různých kultivarů. Velké, pronikavě vonící květy můžeme sbírat a využít je při výrobě vína, sirupů, šťávy nebo k přípravě bezových placek. Květy jsou bohaté na vitamín C, éterické oleje a organické kyseliny. Čistí krev, léčí střevní potíže a jsou močopudné. Mladé zelené listy využijeme zase na tvorbu masti; lístky před použitím nasekáme. Naopak celé listy můžeme položit na krtince; specifický zápach krtky ze zahrady vypudí. Mladé listy jsou bohaté na vápník a lze z nich uvařit výborný čaj. Když se krémové květy přemění v nafialovělé bobulky, sbíráme je a okamžitě zpracováváme. Nejprve otrháme stopky a následně bobulky povaříme. Syrové plody se nedoporučuje jíst. Mohou způsobit průjem. Plody jsou bohaté na kyselinu pantotenovou, na vitamíny A, B i C. Výborně chutnají a oproti květům působí kladně proti migréně. Z plodů se připravují džemy, povidla, zavařeniny, šťávy, vína i likéry.
- Listy a kůra se nedoporučují vnitřně užívat.
Opracované dřevo působí velmi dekoračně. Snadno se opracovává. Často se z něj vyrábí typické nástroje. Především na Slovensku se z něj vyrábí nástroj zvaný fujara, nebo píšťalky. Na některých místech republiky se pak v poslední době vykupují bezové květy, ale pouze sušené. Ty se pak využívají ve farmaceutickém průmyslu.
Pro tyto vlastnosti by neměl bez chybět v žádné zahradě. Není s ním velká práce, je velmi přizpůsobivý a nenáročný na údržbu. Náročnější na udržování jsou pouze choulostivé kultivary, které se od planého bezu liší především barvou květenství. Lze jej snadno tvarovat. Jediný problém může nastat se mšicemi, které rády tento strom navštěvují. Nejúčinnější je prevence ve formě postřiků nebo látek odpuzující tyto nepřátele. Pokud nám mšice bez napadnou ve velkém, často nezbude, než keř uříznout a spálit. Většinou však bez obroste znovu.
Autor: Radim Dvořák © Claude Calcagno – Fotolia.com