Zmlazování jahodoven
|Poslední úspěchy výzkumných ústavů dokazují, že rychlé „stárnutí“ jahodníkových trsů a s tím souvisící značné snížení výnosů není podmíněno biologickými zákonitostmi, nýbrž nedokonalou agrotechnikou.
Hlavní příčinou „stárnutí“ je ochabnutí aktivní činnosti kořání rostliny, poněvadž v druhém až třetím roce jahodovny začínají postupně odumírat kořeny. Je nutno poznamenat, že jahodník je způsobily tvořit nové dodatečné kořínky, což však zdaleka nenahradí ztracené kořínky.
Zároveň však se jahodník vyznačuje značnou schopností obnovovat jak kořání, tak i nadzemní část. mnohaleté pokusy ukrajinského výzkumného ovocnářského ústavu dokazují, že jahodník po seříznutí opět snadno obnoví všechny nadzemní části.
Nadzemní části se obnovují ze spících pupenů, umístěných na kořenech v půdě, které při normálním růstu nevyraší. Přitom vznikají nové kořeny. Tak dochází k úplné obnově nadzemní části i kořenů.
Seříznutí a odstranění nadzemní části jahodníku je současně značným profylaktickým opatřením v boji proti škůdcům a nemocem, zejména proti bílé skvrnitosti listů a roztoči jahodníkovému.
Nadzemní část jahodníku odřízneme i se srdéčkem nožem nebo dobře nabroušenou motyčkou v úrovni povrchu půdy, v jednotlivých případech dokonce poněkud níž, avšak nikoli hlouběji než 0,5 cm.
Tento zákrok učiníme hned po sklizni plodů, aby znovu vyrůstající části rostliny dosáhly do podzimu normálních rozměrů. Za suchého počasí půdu přitom zavlažujeme a postýláme. Všechny odříznuté nadzemní části rostlin z jahodovny ihned odstraníme a zničíme.