Vlastnosti rybízu
|Rybíz je mnohaletý keř, jeho hlavní výhony vycházejí ze základny keře.
Kulturní druhy rybízu se dělí na dvě skupiny: rybíz černoplodný a rybíz červenoplodý. Jeho kulturní odrůdy pocházejí z evropských a asijských druhů. Většina odrůd patří k evropskému druhu. Vyznačují se intenzivním vzrůstem keřů až 1,5 – 2 m vysokých, dobrou jakostí plodů a vysokou plodností. Asijské druhy rostou slaběji a mají menší plody.
Kulturní odrůdy červeného a bílého rybízu pocházejí ze tří druhů: z obyčejného, červeného a skalního.
Černý rybíz se liší od červeného a bílého tím, že jsou u něho silněji vyvinuty listy a výhony. Černý rybíz má charakteristickou vůni, kterou nemá ani červený ani bílý. Černý rybíz má květné pupeny umístěny jednotlivě na všech částech výhonů, kdežto červený a bílý má plodonosné orgány rozmístěny ve tvaru kytiček na hranici různě starého dřeva a větévky nesoucí květenství jsou malé hrozny.
Co do plodnosti jsou u rybízu nejhodnotnější jednoleté až tříleté větévky. Na větévkách starších 3 let bývá sklizeň slabší a plody menší. Květy rybízu jsou obojaké, mají pestíky i tyčinky.
Červený a bílý rybíz jsou poměrně méně rozšířeny než černý rybíz. Potřebují co nejteplejší stanoviště a nejsou rozšířeny daleko na sever. Plodit začínají třetím rokem po vysázení.
Sklizeň rybízu závisí na odrůdě a agrotechnice. Při dokonalé agrotechnice dávají odrůdy, jako Leeův úrodný a Neapolský černý, sklizeň do 5 do 20 tun z 1 ha.
Rybíz se na jaře velmi brzy probouzí k vegetaci a začne kvést dříve než jahodník a maliník. Ve středním pásmu začíná kvést přibližně v polovině května. Doba kvetení trvá 8 – 20 dní. Ovoce začíná zrát 2 měsíce po odkvětu. Doba zrání plodů závisí na půdních a klimatických podmínkách stanoviště, na odrůdě a na počasí.
Mezi odrůdami rybízu kolísá doba zrání v rozmezí jednoho měsíce, takže je možno prodloužit dobu použití čerstvých plodů na delší dobu. Podle doby dozrávání dělíme odrůdy na rané, středně rané a pozdní. K raným odrůdám patří Přímořský šampión, Severní raný, ke středně raným Boskoopský obrovský, Davisonův osmý, Leeův úrodný, k pozdním Goliáš, Kentský, Danielův zářijový a jiné.Rybízu se používá čerstvého a ve značné míře také na průmyslové zpracování. Připravujeme z něho velmi jakostní zavařeninu, šťávy, sirupy a víno. Plody rybízu obsahují velké množství vitaminu C.