Roubování peckovin

Ovocné stromy v zimě

Ovocné stromy v zimě

Prosinec už je v plném proudu. Teploty stále kolísají kolem bodu mrazu a sníh v nížinách zatím ne a ne vydržet. Zahradu bychom měli mít zazimovanou, a proto nás v tomto měsíci příliš mnoho práce nečeká. Co však můžeme v tomto měsíci udělat? Začít s odebíráním roubů. Na tuto činnost v měsíci prosinci nastává ideální čas. Avšak ne všem ovocným stromům je příjemné, když jim nyní odebíráme rouby. V prosinci je to ideální doba pouze pro peckoviny, jako jsou třešně a višně. S jabloněmi počkáme až do ledna či února. Pokud plánujeme roubování stromků na jaře, je potřeba odebírat rouby už nyní. Tuto činnost provádíme v zimě kvůli jednomu důležitému detailu. Rouby totiž nesmějí být narašené – což v zimě nehrozí. Rouby, které nejsou narašené, se poté mnohem lépe ujímají. A odkud rouby odebírat? Pokud nemáme nízkou třešeň, budeme potřebovat žebřík. Využíváme totiž jednoleté výhony, které se nacházejí v horní části koruny. V žádném případě neodebíráme větve, které jsou na kosterních větvích. Rouby také odebíráme pouze z plodných a zdravých stromů. Měli by být dostatečně vyzrálé a vyvinuté.

Jak poznáme dvouletý a jednoletý výhon? Jednoduše. Dvouletý výhon má většinou plodné pupeny. Jednoletý výhon má pouze listové výhony. Dvouletý výhon tedy na jaře pokvete, jednoletý bude obsypán listy.

Pokud budeme následovat rady profesionálů, většina nám řekne, že jednoletému roubu máme ustřihnout spodní část, která je dřevitá, a následně špičku, která je nevyvinutá. Pokud však necháme roub v celku, máme menší ztráty vodnatosti roubů. Kolik roubů bychom si měli nachystat, záleží na tom, jak velký strom přeroubováváme. Obecně platí, že na větev o průměru deseti centimetrů budeme potřebovat zhruba tři rouby. Nyní máme rouby nastříhané. Kam s nimi? Určitě bychom je neměli dávat do teplých místností. Pokud máme množství roubů menší, můžeme je zabalit do sáčku a vložit do lednice. Větší množství skladujeme ve sklepě, kde je teplota okolo 3°C. Zde je zapícháme do písku. Ten však nesmí být přemokřený. Další možností je skladování pod sněhem. Zde se doporučuje severní strana zahrady, kde sníh vydrží déle.

Nyní máme rouby uskladněny. Při odebírání roubů bychom však měli mít na paměti, že rouby stříháme v rukavicích, abychom je neohřívali, a také je stříháme v teplotách nad -5°C.

 

Autor: Radim Dvořák © hgrose – Fotolia.com