Vzdálená hybridizace
|Vzdáleným křížením (hybridizací) rozumíme křížení rostlin, které jsou si vzdáleny zeměpisným stanovištěm a také rodovým stupněm, to je patřících k různým botanickým druhům a rodům.
Hybridizace je mezidruhová a mezirodová. O mezidruhové hybridizaci hovoříme tenkrát, když křížíme při vypěstování nové odrůdy jeden druh jabloně s jiným druhem jabloně: například křížení lesní plané jabloně s Číňankou, křížení lesní obyčejné hrušně s hrušní Ussurijskou. Mezirodovou nazýváme takovou hybridizaci, kdy křížíme rostliny vzdálené mezi sebou rodově, na příklad jabloň s hrušní, slivoň s meruňkou. To je vzdálená hybridizace (vzdálené křížení).
Metoda vypěstování nových odrůd vzdálenou hybridizací dává ožnout získat nové typy rostlin, spojující v sobě hospodářsky hodnotné vlastnosti druhů rostlin, které jsou od sebe vzdáleny, a dovoluje posunout pěstování jižních rostlin na sever a na východ. Tak například při křížení višně odrůdy Ideál s Japonskou střechou (různé rody) získal I. V. Mičurin zcela nový druh rostlin, který nazval Cerapadus.
V posledních letech byli získáni metodou vzdálené hybridizace v Sočinské výzkumné stanici hybridi mezi divokým citroníkem a kulturními odrůdami citroníku a pomerančovníku, mezi mandarinkami a pomeranči. V Ústřední genetické laboratoři I. V. Mičurina (v Mičurinsku) byli vypěstováni hybridi mezi jabloní a hrušní, rybízem a angreštem aj.